Co jste vždy chtěli vědět o službě Executive Search a báli jste ze zeptat

V rámci rozhodnutí napsat článek o službě Executive Search jsme přemýšleli, jaké oblasti by naše stávající či potenciální klienty v tomto ohledu nejvíce zajímaly. Nakonec jsme se rozhodli se jednoduše zeptat – a dotazů se nám sešlo opravdu hodně, od těch obvyklejších až po ty záludné 🙂 Protože nechceme žádnou z vašich otázek vynechat, a zároveň vás nezahltit textem o délce Tolstého románu, rozdělili jsme je do několika dílů. Dnes vám přinášíme první.

Co je to Executive Search?

Executive Search je služba mBlue pro vyhledávání manažerů na úrovni vyššího a top managementu. Jedná se o službu, která kromě pěti metod hledání kandidátů (mBlue databáze, sociální sítě, inzerce, networking, oborové databáze) zahrnuje i šestou metodu, která spočívá v cíleném přímém oslovení zkušených kandidátů, kteří jsou vytipováni a vyhledání ze společností ve stejném nebo příbuzném oboru. Tito kandidáti zpravidla nejsou volní na trhu práce, ale mohou být nabídkou osloveni natolik, že se rozhodnou o ni zajímat a následně zaměstnavatele změnit. Součástí Executive Search je zmapování trhu v zásadě všech relevantních zaměstnanců až ve stovkách firem, které společně nadefinujeme v rámci takzvaného longlistu firem. Kandidáty, kteří mají dále zájem o spolupráci, pomáháme klientovi co nejkvalitněji ohodnotit a porovnat vůči ideálnímu profilu, neboli požadavkům na obsazení pracovního místa. Často je součástí psychologické testování, řešení modelových situací, reference od dřívějších zaměstnavatelů, eventuálně také Assessment Centrum či pre-employment screening.
Pro pozice specializovaných odborníků poskytujeme obdobnou službu, kterou v mBlue nazýváme Direct Search.

Jaký je rozdíl mezi Executive Search a headhuntingem?

Headhunting často bývá vnímán jako synonymum Executive Search. V mBlue headhunting považujeme za jednu ze šesti metod, kterou při projektu Executive Search využíváme pro vyhledání kandidáta. Headhunting, neboli přímé oslovení, má tři fáze: vytipování vhodných firem, identifikace potenciálních kandidátů a jejich přímé oslovení.

Proč bych měl/a Executive Search využít?

Executive Search má hlavní výhodu v hloubkové analýze trhu. Jinými slovy, z našich týdenních reportů zjistíte, dostupnost kandidátů, které hledáte, jaký mají zájem nebo jak je na tom konkurence. Zároveň získáte přehled o mzdách uchazečů z celého trhu. Mezi další velké výhody patří prodloužená garance na 7 měsíců na případnou bezplatnou náhradu kandidáta v situaci, kdy z vaší společnosti odejde.
Vzhledem k exkluzivitě zakázky jsme vám v mBlue zcela zavázáni nejvhodnějšího manažera najít. Víme, že se na nás spoléháte a tím i naše úsilí a čas věnovaný takové zakázce je výrazně vyšší, než je tomu u recruitmentu (zde exkluzivita není).
Jedná se tedy o službu, ve které za stejnou cenu dostanete výrazně vyšší počet kandidátů a dodatečné služby včetně analýzy konkurence k dané pozici.

Proč musím platit něco předem, když nemám jistý výsledek?

Executive Search není jen cestou k získání ideálního zaměstnance. Po celou dobu dostává zadavatel pravidelné informace o vývoji hledání. Je to jednak na začátku Long/Short list firem, kde by se mohl relevantní kandidát nacházet (tedy zmapování konkurence), dále seznam oslovených uchazečů s jejich pozicí a firmou, a zejména i eventuální důvod, proč na nabídku nereagovali. Z toho lze jednoduše vytvořit analýzu trhu a srovnání trhu s podmínkami vlastních zaměstnanců – plat, benefity, co zajímá ostatní uchazeče na trhu, důvody, proč by práci změnili.
Kromě toho je faktem, že velký díl práce a tím i přínosu pro klienta je odvedeno právě v této počáteční fázi.
Časová dotace na Executive Search je v násobcích oproti Recruitmentu. Cena za obě služby je trojnásobek mzdy. Není tedy vyšší, ačkoliv je časově náročnější. Zároveň je zapotřebí zkušenějších konzultantů nebo supervize nadřízenými
Všechny tyto okolnosti nás nutí požadovat část odměny na začátku a v průběhu realizace služby. Pro váš dobrý pocit z této služby také navíc poskytujeme nadstandardní servis, jak ve zmíněném reportingu, tak ve fázi výběru kandidáta (viz výše zmíněné). Zároveň vás můžeme ubezpečit, že jen několik procent zakázek Executive Search neskončí nástupem kandidáta. Často však spíše z důvodu interní klientské situace (zrušení pozice, expatský nástup, reorganizace).

Co je při Executive Search nejtěžší?

Při Executive Search je nejtěžší správná definice požadavků od HR, liniového manažera a člena managementu tak, aby požadavky byly jednotné a zároveň byly reálné vůči trhu práce. V případě, že trh práce nenabízí ideálního kandidáta v daném čase, je velmi obtížné najít rozumný kompromis v požadavcích.
Na straně mBlue je stěžejní identifikovat správné lidi v relevantních firmách, zvolit správný postup při jejich kontaktování a v neposlední řadě je umět optimálně motivovat, aby měli zájem se setkat na osobní schůzce a zároveň je umět „nadchnout“ i pro samotnou pracovní pozici.
U některých projektů, kde se hledá „best of the best“ a pozice nemusí být obsazena brzy, je nejtěžší být motivovaný „headhunter“ i po řadu několika měsíců. Tedy vytrvale se snažit toho „bílého jednorožce“ najít.

Zajímá vás více o službě mBlue Executive Search? Kontaktujte nás na spolupracujme@mblue.cz.

Pro firmy

Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže nebo emailem na spolupracujeme@mblue.cz

Jméno a Příjmení*

E-mail*

Telefon*

Zpráva

Pro uchazeče

Navažte s námi dlouhodobou spolupráci. Pokud si přes formulář mProfilu zadáte Vaše parametry ideální pracovní pozice, budeme na Vás myslet a dozvíte se o nové pozici přednostně.

Nechte si monitorovat
trh práce.
Jako máte svého lékaře,
mějte i svého recruitera.

vysněná práce