Kontraktoři vydělávají až o 50 % více

21.08.2018
50 procent long
Marketa Krása
Marketa Krása Marketing mBlue

Pracovní smlouvu? Ne, radši na živnosťák. Zkušení pracovníci o jistoty nestojí a preferují pracovat na kontraktorskou smlouvu. Contracting nebo také bodyshopping je léta obvyklý způsob najímání specialistů zejména v IT oborech, ale postupně se objevuje i v marketingu, PR, obchodě či financích.

„V dnešní době je časté, že když firma vypisuje novou pozici, automaticky uvádí odměnu pro případ zaměstnanecké smlouvy i pro případ práce na živnostenský list. Odměna pro OSVČ bývá o 30%, někdy však až o 50% vyšší než plat zaměstnance, říká Milan Mahovský, jednatel mBlue, jedné z top 10 personálních agentur v České republice.

Přijdete o benefity, ale vyděláte výrazně více

Navýšená odměna totiž kompenzuje skryté náklady, které zaměstnavatel běžně za zaměstnance hradí, ale živnostník si je musí zaplatit sám. Jedná se hlavně o absenci dovolené, sick-days nebo odstupného v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele. Živnostník si také sám hradí náklady na mobil, auto, notebook a další nástroje, které k práci potřebuje. O co nepřijde, je úhrada cestovného. Jízdné, taxíky, letenky nebo hotely jednoduše dofakturuje.

I přes tyto administrativní nevýhody je práce na živnostenský list velmi lákavá, umožňuje totiž dosáhnout na výrazně vyšší čistý příjem. Pokud vyděláváte 1 mio korun ročně, jako živnostník odvedete státu pouze něco málo přes 12 % na daních, zdravotním a sociálním pojištění dohromady. Pokud byste měli 1 mio korun ročně jako zaměstnanec, všechny odvody dohromady Vám příjem poníží o 28,6 %, tedy o skoro 170 tisíc Kč více. Ovšem pozor, při příjmech nad 1 mio korun je zdanění méně výhodné, protože od roku 2018 maximální výdajové paušály klesly na půlku. „Při ročním příjmu 2 mio Kč se vyšplhají celkové odvody živnostníka již na 24,25 %. Tady doporučuji konzultaci se zkušeným daňovým a účetním poradcem. V mBlue všem kontraktorům, které umístíme na projekt, nabízíme tuto službu zdarma. Sám jsem překvapen, kolik letitých kontraktorů tuto problematiku dobře nezná.“ dodává Milan Mahovský. A ještě jedna drobnost, při příjmech nad 1 mio v posledních 12 po sobě jdoucích měsících je třeba se povinně stát plátce DPH.  Což kontraktorům opět hraje do karet, protože si své skutečné náklady poníží o DPH a zvýší si čistý příjem.

Chcete pracovat jako kontraktor? Bližší informace najdete zde.

Obcházení zákona?

Nabírání lidí na živnostenský list je v dnešní době masová záležitost. Leckdo by mohl namítnout, že to je vlastně obcházení daňové povinnosti, tzv. švarcsystém. „Není tomu tak.“ říká JUDr. Jan Vymětal z mBlue. „Ke švarcsystému by došlo pouze za situace, kterou definoval Nejvyšší správní soud, že by bylo jednoznačně prokázáno naplnění následujících znaků – pracovník osobně a soustavně vykonává práci jménem firmy, v čase a místě podle jejich pokynů, přičemž se vůči firmě nachází v podřízeném vztahu“, dodává JUDr. Jan Vymětal z mBlue.

Generace Y preferuje svobodu

Typickým kontraktorem je člověk kolem třicítky, vysokoškolák a nadšenec pro svůj obor. Často už se závazky jako je rodina nebo hypotéka. Jsou to lidi finančně gramotní, kteří se nebojí postavit na vlastní nohy,“ dodává Rado Schmidt, ředitel divize Bodyshoppingu v mBlue. „Chce pracovat na projektech, které využívají nové technologie nebo takových, které jemu osobně dávají smysl. Nesnáší pracovat do šuplíku.“

IT specialisté jsou velkými firmami, bankami nebo korporacemi často jako kontraktoři najímáni na jednotlivé projekty, které trvají několik měsíců nebo i let. Zhruba 3 měsíce před koncem projektu se kontraktoři rozhlíží po nové práci.

„Původně právě pro ně jsme zřídili službu mProfil. Ajťáci nechtějí být bombardováni nerelevantními nabídkami. Do mProfilu si zadají, od kdy novou práci hledají: v jaké oblasti, za jakou odměnu, zda raději z domova nebo u klienta, s jakými technologiemi, kolik dní v týdnu. Pokud o uchazeči v předstihu víme, umíme mu odpovídající projekt u našich klientů zajistit.“

mBlue nabízí více než  40 % pracovních příležitostí právě v IT oblasti. Některé ani nezveřejňuje a rovnou je nabídne spolupracujícím expertům. Pro kontraktory má k dispozici projekty jak u velkých klientů v ČR, tak v zahraničí. Pro začínající kontraktory nabízí full-servis spojený s přechodem na živnostenský list, účetní a daňové poradenství, umí zajistit výhodný mobilní tarif či dokonce leasing na auto.

Vyzkoušejte mProfil i vy a zadejte si parametry Vašeho vysněného projektu.

Bližší informace najdete zde.

Mohlo by vás zajímat

jak se pripravit na pohovor square

Jak se připravit na pohovor

Pohovor je Vaše šance, jak získat mnohdy vysněné místo. Sepsali jsme pro Vás praktické rady, které Vám usnadní proces výběrového řízení. Informace o společnosti Na pohovor se důkladně připravte. Podívejte…

03.05.2016
Celý článek

Pro firmy

Potřebujete lidi k Vám do firmy? Chcete optimalizovat Vaše HR procesy? Kontaktujte nás, ozveme se vám co nejdříve zpět.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Pro uchazeče

Hledáte lepší pracovní uplatnění? Chcete, abychom vám dali vědět, až se pro vás vhodná pozice otevře? Nahrajte nám, prosím, váš životopis.

Vložením CV souhlasíte se zpracováním osobních údajů