Konference Asociace poskytovatelů personálních služeb

V září 2015 jsem byl pozván do panelové diskuze Asociace poskytovatelů personálních služeb http://www.apps.cz/Recruitment_workshop.html.

Foto Milan APPS 2

Milan Mahovský v panelové diskusi

První přednáška od Jana Mühlfeita byla velmi inspirativní. Do HR praxe jsem si odnesl vynikající zkušenost z Microsoftu, kde se v rámci rozvoje zaměstnanců rozhodli výrazně podporovat silné stránky zaměstnaců. V zemích, kde tento program implementovali, výrazně vzrostly prodeje. Co k tomu dodat? Sám jsem začal přemýšlet, jak tuto myšlenku aplikovat v mBlue a začal zkoušet u několika zaměstnanců při tvorbě individuálního plánu rozvoje.

panelové diskuzi zazněly zajímavé dotazy na budoucnost Executive search a recruitment služeb.

Rád bych citoval několik mých odpovědí:

„Jak vnímáte aktuální situaci na trhu práce?“

S růstem ekonomiky a pozdrženou poptávkou po světové krizi se razantně zvyšuje poptávka po zaměstnancích. V některých oborech je nedostatek lidí kritický. Zejména v IT a dalších technických oborech chybějí vysokoškolsky  vzdělaní zaměstnanci. Doporučuji firmám zkrátit výrazně čas od obdržení CV k nabídce zaměstnání a nástupem do zaměstnání. Nedostatek je tak kritický, že malé firmy jsou schopny tento proces zvládnout do týdne, zatímco u větších firem trvá minimálně měsíc. Důsledek je, že kandidát nastupuje tam, kde nabídku dostane dříve. Je zřejmé, že tento „hlad“ po zaměstnancích přináší i zvyšování mezd. Tedy od roku 2008, kdy lidé očekávali, že se změnou práce si mzdu udrží, naopak nyní očekávají, že si finančně polepší až o desítky procent.

„Jak se budou vyvíjet služby personálních agentur?“

Dochází k diferenciaci kvality služeb. Tak, jako jezdíte autem nižší třídy, střední třídy či luxusním autem. Malé agentury se budou více specializovat, tak, jako v Anglii jsou personálky zaměřené např. na SAP konzultanty. Naopak větší firmy budou poskytovat komplexní služby, nejen v oblasti náboru včetně Outsourcingu či Interim Recruitmentu, ale i v dalších HR oblastech (odměňování, hodnocení, talent management  atd.) U Executive search i Recruitmentu budou přibývat služby spojené s výběrem nejvhodnějšího kandidáta. mBlue jde směrem nabídky komplexních služeb.

„Jaké nejčastější chyby dělají personální agentury a firmy ve vzájemné spolupráci?“

Personální agentury mají všeobecně nízkou kvalifikaci svých konzultantů a extrémní fluktuaci. Firmy často nedostatečně komunikují, resp. velmi pomalu reagují na doporučené kandidáty, což má za následek demotivaci konzultanta agentury a tím zpětně i malý počet doporučených kandidátů.

 

Mgr. Milan Mahovský, ředitel mBlue

 

Pro firmy

Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže nebo emailem na spolupracujeme@mblue.cz

Jméno a Příjmení*

E-mail*

Telefon*

Zpráva

Pro uchazeče

Navažte s námi dlouhodobou spolupráci. Pokud si přes formulář mProfilu zadáte Vaše parametry ideální pracovní pozice, budeme na Vás myslet a dozvíte se o nové pozici přednostně.

Nechte si monitorovat
trh práce.
Jako máte svého lékaře,
mějte i svého recruitera.

vysněná práce