Co vadí IT profesionálům na headhunterech?

03.03.2020
co vadi 8ku3
Lukáš Faifr
Lukáš Faifr HR Partner mBlue

Do příchodu pandemie poptávka po uchazečích výrazně převyšovala nabídku. V oblasti IT se dá očekávat, že poptávka nazdory nouzovému stavu bude stále sílit, mnoho firem bude nuceno ke svému přežití kompletně zdigitalizovat procesy. Nutnost nabrat IT odborníky bude tlačit na náborové dovednosti personalistů. IT obor klade vysoké nároky na jinou metodiku vyhledávání kandidátů, na rychlost a zejména odlišnou formu komunikace s uchazeči.

Právě „komunikace“ je něco, co se prolíná celým náborovým procesem. Na komunikaci to stojí a padá. Při rozhovoru s IT specialisty slyším velmi často kritiku právě na styl komunikace a vystupování recruiterů, tedy obecně osob zabývajících se náborem. Chybí jim konkrétnost, což pramení z faktu, že nezkušený recruiter ne vždy zcela rozumí tomu, co „nabízí“ a s tím souvisí nepochopení toho, čemu se IT specialista vlastně aktuálně věnuje. Velmi často se pak vzájemná očekávání zcela minou a rozhovor končí předčasně. Nelze se pak divit, že daný rozhovor byl zároveň rozhovorem „prvním a posledním“.

Jako dnes už úsměvný příklad z praxe je nabízení JAVA pozice JAVAscript specialistovi…

Jak tedy na komunikaci s IT odborníky?

Náboru IT expertů se věnuji už 7 let a za tu dobu se mi osvědčilo držet se jednoduchých 5 principů:

  • Velmi pozorně projít zkušenosti daného specialisty a jeho současnou roli.
  • Být co nejvíce konkrétní, opravdu nestačí pojem „atraktivní projekt pro finanční instituci“.
  • Velmi důkladně zmínit technologie, které s danou pozicí souvisí, včetně plánovaného technologického rozvoje v dané společnosti.
  • Jednat otevřeně, „nehrát hru“.
  • Nebudovat „jednostranný a jednorázový“ byznys, udržovat dlouhodobé vztahy.

Výše zmíněné není určitě žádný universální nástroj, ani zázračný návod. Je to jen něco, co mně (a tedy nám v mBlue) dlouhodobě funguje.

 

Lukáš Faifr

HR Partner mBlue

Mohlo by vás zajímat

Blog Osobní branding square

Jak budovat pozitivní image

Budování značky není jen záležitostí produktů nebo firem. Svou image si dlouhodobě budují také města, prestižní školy, světové měny, obrazy, knihy, známky, různé symboly a další. Nezmínili jsme však kategorii,…

05.06.2019
Celý článek
blog co vymenit reditele square

Co vyměnit ředitele?

Nic nefunguje věčně. Spouštěčem změny je nespokojenost. Nespokojenost s obchodními výsledky, postavením na trhu, inovacemi, propady až k červeným číslům. Je zapotřebí učinit změnu, revitalizovat a nastartovat firmu, obrátit kormidlo jiným směrem….

13.01.2020
Celý článek

Pro firmy

Potřebujete lidi k Vám do firmy? Chcete optimalizovat Vaše HR procesy? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře nebo emailem

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Pro uchazeče

Potřebujete lidi k Vám do firmy? Chcete optimalizovat Vaše HR procesy? Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře nebo emailem

Vložením CV souhlasíte se zpracováním osobních údajů