Výpovědi

Mnozí z nás si svoji letní dovolenou dopřejí hned na začátku července, protože díky státním svátkům „ušetří” dva dny. Jaký čas pro svůj odpočinek ale Češi považují za ideální? A jak jsou firmy připraveny vyslyšet jejich přání?

„Pět týdnů dovolené je dnes na trhu práce standardní nabídka,” říká Zuzana Paulová z personálně-poradenské společnosti mBlue, „a když zaměstnavatelé nabízí šest týdnů, je to pro lidi silným impulsem, jestli budou loajální, nebo přijmou místo u konkurence.”

Během posledních tří let jsme se v mBlue zeptali více než 1800 uchazečů o práci, proč dali výpověď a co si slibují od nové budoucnosti. Vznikl tak unikátní výzkum a obraz o zaměstnaneckém trhu České republiky. S poskytnutými informacemi jsme dále pracovali a náš letní seriál článků na téma Proč lidé mění zaměstnání se tak postupně začal objevovat i v médiích.

Ve středu 22. 6. se v mBlue konalo snídaňové setkání na velmi aktuální téma: důvody odchodu ze zaměstnání. Účast se vyšplhala nad naše očekávání: do sídla společnosti zavítalo více než 30 personalistů a HR manažerů firem z řad našich klientů. Na snídani jsme představili zajímavé výstupy z tříletého výzkumu, při kterém jsme shromáždili data od téměř 2000 kandidátů (ve srovnání s výzkumnými agenturami je to až desetinásobek), kteří k nám za tuto dobu zavítali.

V zaměstnání trávíme třetinu času. Pro plnohodnotné prožití života je tedy důležitá spokojenost se zaměstnáním, které vykonáváme. V každodenním shonu někdy nezbývá čas se zamyslet, jestli nás naše práce stále uspokojuje. Pojďte se otestovat a zjistěte, jak na tom aktuálně jste.

Ke každému bodu přidělte 1-10 bodů dle toho, jak spokojení jste s konkrétním faktorem Vašeho zaměstnání. 1 bod znamená nejméně spokojeni, 10 bodů znamená zcela spokojeni.

Před dvěma týdny jste si zde mohli přečíst článek o našem průzkumu, proč lidé mění zaměstnání. Zaměřili jsme se v něm na nejčastější důvod odchodu - nemožnost seberealizace. V dnešním díle se chceme podívat na další časté důvody - nemožnost povýšení, nespokojenost s nadřízeným, mzda a benefity, atmosféra v týmu nebo reorganizace. 

Lidé nastupují do zaměstnání s různým očekáváním a s různými ambicemi. V dnešní době již lidé nehledají pouze „obživu“, ale důležitá je pro ne seberealizace. Aktuálním trendem je i to, že lidé se chtějí chodit do práce bavit a očekávají příjemný kolektiv a zábavnou náplň práce. Rozdíl mezi volnem a prací se stírá.

Abychom potvrdili pocity, které máme z trhu, realizovala naše společnost v letech 2013, 2014 a 2015 výzkum důvodů odchodu ze zaměstnání, kterého se účastnilo 1863 respondentů. K našemu překvapení jsme zjistili, že jedním ze dvou důvodů, kteří zaměstnanci uvádějí jako důvod odchodu, není mzda – jak se obecně traduje – ale nemožnost kariérního růstu a seberealizace.

21.3. v 16:30 jste měli možnost poslechnout si na Českém rozhlase - Dvojce rozhovor s jednatelem mBlue Milanem Mahovským a Zuzkou Paulovou. V pořadu Jak to vidíte s moderátorkou Patricií Strouhalovou diskutovali na téma z jakých důvodů lidé mění zaměstnání. Záznam rozhovoru si můžete poslechnout zde.

Společnost mBlue uskutečnila v období od září 2013 do listopadu 2014 výzkum týkající se důvodů, proč lidé mění zaměstnání. Celkem se do výzkumu zapojila 753 respondentů. Jednalo se uchazeče o zaměstnání na pozicích specialistů, nižšího, středního a vyššího managementu.  

Nejčastějším důvodem pro odchod ze zaměstnání je, že lidé cítí stagnaci a nemohou profesně růst, zjistil výzkum. Ne vždy má však firma možnost zaměstnance povýšit. "Kariérní růst není jen povýšení, ale jakékoliv obohacování pracovní náplně a její změna. Například manažeři mohou ve svém týmu zaměstnance rotovat," říká Milan Mahovský, majitel personálněporadenské společnosti mBlue, která výzkum zpracovala.

  • Lidé nejčastěji odcházejí z místa, pokud se nemohou v zaměstnání vyvíjet.
  • U zaměstnanců na nižších pozicích je rozhodující plat.
  • Výpověď lidé dávají také kvůli mezilidským vztahům.

Ani nízký plat, ani nepříjemný šéf, a dokonce ani organizační změny ve firmě. Nejčastějším důvodem, proč lidé odcházejí ze zaměstnání, je, že se nemohou kariérně posunout. Tedy že jim vedení firmy neumožní se vyvíjet a růst tak, jak by chtěli a jak si při nástupu do firmy představovali. Téměř polovina, celých 49 procent lidí, odchází ze zaměstnání právě proto, že v práci necítí prostor pro osobní růst.