IT freelancing v ČR

12.12.2018
Blog freelance long
Rado Schmidt
Rado Schmidt HR Partner mBlue

Není nic převratného a nového tvrdit, že je nedostatek IT specialistů. Je to stav dlouhodobý a postihuje nejenom Českou republiku nebo sousední Německo, Rakousko nebo Slovensko. Technologický boom způsobil vysokou poptávku v celé Evropě a v zámoří.

Kdo nejvíc potřebuje IT specialisty?

a) firmy mimo oblast ICT, kde ale pro jejich chod je IT důležité a neobejdou se bez něj

b) IT firmy, které poskytují služby a produkty v oblasti ICT

Není těžké odhadnout, že za B je správně. Tyto firmy realizují více a nových projektů, proto častokrát mají také nedostatek IT specialistů. Mezi těmito skupinami firem je jeden zásadní rozdíl. Firmy mimo ICT podnikání hledají zejména klasické zaměstnance na hlavní pracovní smlouvu, protože práce má většinou dlouhodobý a strategičtější charakter.

Naopak IT firmy musí využít služeb nezávislých IT odborníků takzvaných „freelencerů“. Ano, i oni by raději chtěli IT specialistu na HPP, protože tak znalosti, které freelancer během projektu získá, zůstanou „doma“. Pod tíhou projektových termínů a nedostatkem IT specialistů na trhu jsou však nuceni využívat dočasných služeb freelancerů.

Kde mě více zaplatí?

Freelanceři jsou najímání díky své flexibilitě a všestrannosti na různé časově omezené role.

Není žádným tajemstvím, že freelenceři jsou lépe placeni než zaměstnanci. Proč? Hlavním důvodem je fakt, že berou na sebe odpovědnost a stali se z nich podnikatelé – OSVČ. Musí si shánět zakázky a vést i celkovou strategii svého podnikání. Někdy může mít freelancer zakázek hodně, jindy žádné a podle toho musí řídit vlastní finance. Freelancer musí vést daňovou evidenci nebo účetnictví, musí podávat daňové přiznání a platit daně, zdravotní a sociální odvody.  Nemá nárok na dovolenou, na sick days a další benefity, které firma nabízí svým zaměstnancům. Firmám odpadá agenda spojena s administrací zaměstnance a je tak prostor nabídnout za práci vyšší odměnu.

Nedostatek IT specialistů a najímání freelancerů však nechtěně vyprodukoval skupinu IT specialistů, nazvěme je “IČařů”. Kdo je to IČař? Je to IT specialista, který dlouhodobě pracuje pro firmu za finančních podmínek jako freelancer. IČař také musí vést daňovou evidenci nebo účetnictví, musí podávat daňové přiznání a platit daně. IČař ale není dostupný na volném pracovním trhu. Nestřídá a nehledá si projekty tak často a tak aktivně jako freelancer, je to podnikatel spíše jen po formální stránce. Není pro něj tolik důležité si budovat svůj brand, většinou se nezdružuje v profesních komunitách a nepřitahuje na sebe pozornost v různých soutěžních eventech typu hackathon.

Freelancing není pro freelancera jen forma obživy, ale je to životní postoj,  vybírá si klienty a rozhoduje si o svém finančním příjmu. Má možnost dělat to, co ho baví a nechává si při určitou časovou svobodu. Oblíbený model je být 10 měsíců na projektu a 2 měsíce si dát off a třeba cestovat. Spolupracuje přitom s více firmami najednou.

Kolik je v ČR skutečných freelancerů a kolik IČařů?

Je to poměrně nepřehledné a neexistuje dnes zdroj, který by velikost skupin pomohl určit. V zahraničí jsou freelanceři dominantní skupinou a obvykle získávají nové zakázky prostřednictvím recruitingových partnerů nebo specializovaných webů jako: www.toptal.com, www.guru.com, www.upwork.com, www.freelancer.com, www.topcoder.com, www.peopleperhour.com  Realita je na českém trhu bohužel navzdory zahraničním trendům jiná. V ČR častokrát vládne nepřehledná džungle i mnohonásobných dodavatelských řetězců, co práci freenacerů prodražuje. Přesto s jistotou můžeme potvrdit, že čistý freelance trh v ČR již vznikl.

mBlue je transparentní partner

mBlue se chce zařadit mezi spolehlivé a transpartní partnery freelancerů, kterým zprostředkovává projekty výhradně u přímých odběratelů.  IT experti mohou využít mProfil a během chvilky intuitivně zaklikat, o jaké technologie, lokalitu, manday sazbu mají zájem a od kdy mohou na projekt nastoupit. Termín jejich dostupnosti se ihned zobrazí 40-člennému týmu recruiterů mBlue, kteří jsou v kontaktu s více než 250 firmami v ČR.

Mohlo by vás zajímat

desatero uchazece

Desatero kandidáta

V souvislosti s 10letým výročím mBlue jsme pro všechny, kteří si pohrávají s myšlenkou změny zaměstnání, připravili kandidátské desatero. Deset rad od našich zkušených HR partnerů, jak proplout výběrovým řízením…

03.02.2022
Celý článek

Pro firmy

Potřebujete lidi k Vám do firmy? Chcete optimalizovat Vaše HR procesy? Kontaktujte nás, ozveme se vám co nejdříve zpět.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Pro uchazeče

Hledáte lepší pracovní uplatnění? Chcete, abychom vám dali vědět, až se pro vás vhodná pozice otevře? Nahrajte nám, prosím, váš životopis.

Vložením CV souhlasíte se zpracováním osobních údajů