Průvodce freelancera

24.04.2019
Blog Freelancer long
Markéta Krása
Markéta Krása Marketing mBlue

Pokud uvažujete o tom, že se stanete tzv. freelancerem neboli kontraktorem a budete pracovat na volné noze, nejspíš hledáte novou životní výzvu. Možná se Vám líbí myšlenka být svým vlastním šéfem anebo Vám v zaměstnání chybí dostatek flexibility. Ať tak či onak, život na volné noze může být pro vás ideální.

Když jste freelancer, všechno je na vás. Můžete si vybrat, zda budete pracovat z pohodlí svého domova, ze své oblíbené kavárny nebo nějakého coworkingového centra. Pokud máte dobrodružnou povahu, můžete být dokonce digitálním nomádem, cestovat po světě jen se spolehlivým notebookem v podpaží. Můžete pracovat souběžně pro několik klientů najednou nebo střídat klienty tak, že po určité období pracujete pro jednoho spolehlivého klienta, který vám poskytuje pravidelnou práci. Můžete pracovat od devíti do pěti stejně jako zbytek světa nebo dělat svou práci během večerních a nočních hodin.

Nejdůležitější věcí je si uvědomit, co je pro vás nejlepší a najít si vlastní způsob, jak to udělat úspěšně. Protože koneckonců, to je to, o čem freelancing je: najít si vlastní cestu.

Svět neomezených možností freelaningu Vám může připadat naprosto ohromující. Ale nebojte se, jsme tu, abychom vám to pomohli. Tady je náš průvodce pro začínající freelancery.

Váš průvodce, jak se stát úspěšným kontraktorem

Tento komplexní přehled jsme sestavili, abyste se dozvěděli potřebné informace o hledání práce, nastavení cen, budování vlastní značky a životě na volné noze.

Freelancing je populární alternativa k práci zaměstnance. Často se říká, že lidé na volné noze si užívají flexibility, mohou pracovat, kdy chtějí a ušetří si každodenní dojíždění.

Práce s nezávislými pracovníky je také oblíbená u podniků. Současný nedostatek pracovníků na trhu nutí mnohé společnosti, aby outsourcovali některé činnosti od třetích stran. Firmy nechtějí najímat stálého zaměstnance na činnosti, které jsou časové ohraničené (různé projekty) nebo se jedná o specializované činnosti, které potřebují na vykonávat jen po část týdne nebo měsíce. Tím, že najímají živnostníky, mají společnosti přístup k dovednostem, které potřebují, aniž by musely udržovat stálé zaměstnance.

Česká legislativa rostoucímu trendu freelancerů nahrává i po finanční stránce. Pokud freelancer dosahuje příjmů do 2 mio Kč ročně (platí opět od roku 2019), za odvody na sociální a zdravotní pojištění a daň z příjmů neodvede více než 15 % ze své celkové roční fakturace. Štědrý 60 % daňový paušál je navíc zbavuje zátěže vedení účetnictví a veškerá daňová administrativa se scvrkne na 2-3 hodiny daňové administrace vždy na konci března. Pozor, hlídejte si hranici 1 mio korun v posledních po sobě jdoucích 12 měsících. Pokud ji překročíte, musíte se stát plátcem DPH a měsíčně nebo kvartálně podávat přiznání k DPH, ale opět se jedná jen o půl hodinky času za každé období. Mnoho lidí také netuší, že fakturace za poskytunuté služby do zahraničí v rámci EU se do částky 1 mio Kč nezahrnuje. „Administrativa spojena s podnikáním může být náročná a tak jsme se rozhodli, že našim kontraktorům odlehčíme. U mBlue kontraktoři mají možnost využít  například účetní i daňové poradenství, výhodné leasingy aut nebo mobilní tarif,“ doplňuje Radoslav Schmidt z divize Bodyshoppingu v mBlue.

Například ve Spojených státech pracuje jako freelancer 53 miliónů Američanů, což je 34 % pracovní síly a očekává se, že do roku 2020 tento počet pravděpodobně překročí 40 %.

Před deseti lety existovalo jen velmi málo internetových stránek, které spojovaly freelancery s klienty. Freelanceři dnes mohou inzerovat své dovednosti na populárních globálních platformách pro najímání, jako je například Upwork.com, Fiverr.com, Guru.com a Freelancer.com. V ČR na poptávky můžete využít online platformy, jako je například Na volné noze nebo Freelance.

Trend v hledání práce podchytily některé recruitingové agentury. mBlue zveřejňuje pracovní nabídky pouze pro freelancery zde, ale neveřejná nabídka je mnohem širší. Ředitel divize bodyshoppingu Milan Mahovský k tomu říká: „Freelancing zažívá na českém trhu obrovský rozmach, třeba v oblasti IT pracuje jako freelancer každý druhý vývojář. Nově se však trend přelévá i do dalších oborů, ať už se týká různých online marketingových a PR pozic, obchodníků či finančních účetních.“ Jako freelancer si stačí založit svůj mProfil na webu, kde si za pár minut v moderním platformě určíte svoji pozici, obor nebo lokalitu a očekávanou manday (denní) sazbu.

Vhodné jsou také sociální sítě, zejména pokud zájem o práci oznámíte v různých profesních skupinách na Linkedin nebo Facebooku.

Proč je to úžasné být na volné noze

Freelancing může být velmi atraktivní životní styl. Mezi tyto výhody patří:

 • Být svým vlastním šéfem: Sami si rozhodujete, kdy a na čem pracujete.
 • Svoboda pracovat kdekoli: Když jste na volné noze, můžete pracovat z domova, kavárny nebo třeba pod slunečníkem na pláži.
 • Možnost vybrat si své projekty: Na volné noze máte možnost vybrat si, které projekty vás zajímají a které ne. Můžete pracovat jen na zakázkách, které vás baví.
 • Pracovat s lidmi, kteří Vám sedí: Jako zaměstnanec máte málo šancí vybírat si své kolegy nebo nadřízené; na volné noze můžete odmítnout nepříjemné klienty a držet se těch, pro které je radost pracovat.
 • Skutečný pocit úspěchu: Částka, kterou vyděláváte, je přímo úměrná tomu, kolik a jak dobře pracujete. Nemusíte se trápit, proč Vás ještě nepovýšili nebo proč za Vaši dobře odvedenou práci získal bonus někdo jiný.

Proč není freelancing pro každého

Pokud chcete být úspěšným pracovníkem na volné noze, potřebujete:

 • Sebedisciplínu: Budete muset udělat své úkoly bez toho, aby vás rozptýlila pláž, příspěvky na sociálních sítích nebo špinavé nádobí v dřezu.
 • Dobré komunikační dovednosti: Je na vás, abyste si projekt sami řídili a urgovali zadavatele o další pokyny; připravte se, že někdy budete muset zvládnout náročné klienty
 • Time management: Jako nezávislý pracovník musíte především umět řídit dobře sám sebe, být dobrý v time managementu a dodržovat slíbené termíny.
 • Umět se prodat: Nikdo nebude vědět, že jste špičkový vývojář, projekťák nebo markeťák, pokud nepropagujete dobře své dovednosti.
 • Multitasking: Většina freelancerů pravidelně zažívá překryv několika projektů najednou. Vyžaduje to schopnost rychle přepínat mezi různými tématy a dobře prioritizovat jednotlivé úkoly.

Temná stránka freelancingu

Ačkoli být na volné noze vám může přinést časovou flexibilitu a velký příjem, je třeba si uvědomit i nevýhody:

 • Nejistý příjem, který se může v jednotlivých měsících lišit
 • Žádné placené dovolené nebo sick-days
 • Musíte být pro Vaše klienty stále kontaktovatelní
 • Žádná jistota zaměstnání; pokud práce skončí, nedostanete žádné odstupné
 • Musíte se sám starat o své daňové povinnosti
 • Leží na Vás administrativní úkoly jako pravidelná fakturace, měsíční nebo kvartální odvody DPH či hlídání faktur po splatnosti

Než začnete pracovat na volné noze, dobře se rozmyslete, jestli jste také ta správná povaha. Podívejte se, zda nepatříte do některé z těchto kategorií:

 • Špatně snášíte kritiku: Jako freelancer budete muset přijímat a reagovat na zpětnou vazbu, která není vždy pozitivní.
 • Máte problémy s komunikací: Někdy budete muset převzít iniciativu a kontaktovat klienty s nepříjemnými zprávami – občas se budete muset přiznat, že se s projektem potýkáte, žádáte o další zdroje nebo potřebujete některé věci znovu konzultovat.
 • Neumíte sami sebe motivovat: Bez manažera, který by vás udržel na správné cestě, budete na svůj pracovní plán sami; pokud na sebe nebudete přísní, rychle Vás pohltí blížící se termíny.
 • Vadí Vám pracovat izolovaně: Pokud potřebujete kolem sebe šrumec kanceláře a máte rádi pokecání s kolegy v kuchyňce, brzy Vám začne vadit, že pracujete sami.
 • Nemůžete si dovolit nejistotu: Pokud ve Vás nejistý příjem vyvolává úzkost, máte hypotéku a nemáte dostatečné rezervy, možná Vám ten stres za to nestojí

Nezapomeňte: Mnoho freelancerů začíná tak, že dělá nějakou práci na volné noze souběžně se svým zaměstnáním a teprve časem sklouzává na plný freelancing. Pokud už pracujete jako freelancer a zjistíte, že to není pro vás, není ostuda se zase vrátit do světa zaměstnanců.

Jaké pozice jsou pro freelancing nejpoptávanější

Freelancing je otevřen mnoha různým dovednostem, ale některé jsou více žádané než jiné. Některé z nejpopulárnějších svobodných dovedností jsou:

 • IT programování a vývoj: IT programování a vývoj je jednoznačně nejčastější oblast. Odhaduje se, že polovina vývojářů jako freelancer pracuje nebo někdy pracovalo. Průměrný hodinový plat se odvíjí od manday rate, tedy denní sazby. Cena se liší podle znalostí programovacích jazyků, které ovládáte, ale v průměru se pohybuje mezi 4 – 8 tisíci Kč/den, špičkoví vývojáři mohou získat i 10 tis. Kč/den. Nejvíce žádaní jsou v současnosti vývojáři v jazyce JAVA.
 • Content management a copywriting: Průměrná hodinová sazba pro spisovatele je 200-360 Kč/hod, což je relativně nízké ve srovnání s IT programátory.
 • Správa online kampaní a SEO: To je životně důležitá dovednost pro všechny typy podniků napříč všemi obory; zatímco průměrná hodinová sazba onlinisty je 400-500 Kč, talentovaní freelanceři mohou účtovat i 700-800 Kč za hodinu.
 • Grafický design: Grafičtí designéři jsou potřební pro všechno, od designu obalu po tvorbu webu. Průměrná hodinová mzda grafika je 360-500 Kč, ale rozsah je široký. UX designéři vydělávají vydělají v průměru 500-700 Kč za hodinu, špičkoví uxáci jsou placeni shodně jako vývojáři.
 • Obchodní konzultant: Jedná se o poradenství podnikům všech velikostí v každém aspektu zlepšování jejich podnikání; hodinová sazba 500 korun je spodní hranice. Mnoho obchodníků na volné noze však pracuje spíše na principu provize z uskutečněného obchodu, která bývá různá podle velikosti obratu a může se pohybovat od 5 do 15%.
 • Analytici: IT analytici nebo Business analytici jsou profese ani ne 20 let staré a jsou velmi potřebné kvůli propojení stávajících IT systémů s novými business potřebami firem. Musíte mít tedy znalosti z obou oblastí. Pokud pracujete jako analytik, měli byste účtovat 5 až 7 tisíc Kč/den, špičky v oboru dostanou i 8 až 10 tisíc/den.
 • Účetní služby: Učetní služby se v průměru pohybují kolem 250-360 Kč/hod, záleží na lokalitě a znalosti účetních systémů. Mzdové účetní bývají o něco málo dražší.

Údaje jsou platné k březnu 2018.

Mohlo by vás zajímat

Pro firmy

Potřebujete lidi k Vám do firmy? Chcete optimalizovat Vaše HR procesy? Kontaktujte nás, ozveme se vám co nejdříve zpět.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Pro uchazeče

Hledáte lepší pracovní uplatnění? Chcete, abychom vám dali vědět, až se pro vás vhodná pozice otevře? Nahrajte nám, prosím, váš životopis.

Vložením CV souhlasíte se zpracováním osobních údajů