Kouč Marek Holeček: Jak na podzim hospodařit s energií

27.10.2018
holecek long
Milan Mahovský
Milan Mahovský Jednatel mBlue

Cesta ke sportovnímu úspěchu má mnoho společného s hledáním úspěchu a spokojenosti v zaměstnání nebo v osobním životě.

Horolezec Marek Holeček už se roky věnuje motivačními přednáškám pro velké mezinárodní korporace i jednotlivce, které práce na vlastním seberozvoji zajímá. Sám patří k nejúspěšnějším a nejzkušenějším horolezcům současnosti. Odmítá zažitou představu, že vrcholem veškerého horolezeckého snažení je dosažení co nejvyšší nadmořské výšky. Stejně důležitými se také staly obtížnost výstupu a styl, jakým se k vrcholu dostane.

Letos jako úplně první Čech převzal cenu Zlatý cepín (Piolet d’Or), tedy něco jako Oscar mezi horolezci, který se uděluje za nejlepší výstupy za uplynulý rok. O vylezení nové cesty v jihozápadní stěně na 11. nejvyšší horu světa Gašerbrum I se Marek Holeček pokoušel opakovaně 8 let. Nejprve dvakrát se Zdeňkem Hrubým, který zde zahynul při sestupu při 2.neúspěšném pokusu v srpnu 2013. Pak v roce 2015 a 2016, až se mu to nakonec podařilo na pátý pokus v 30. července 2017 se spolulezcem Zdeňkem Hákem a to velmi hodnotným alpským stylem. Pro Česko i bývalé Československo je to historicky úplně první prvovýstup alpským stylem na osmitisícový kopec. Krátce před udělením ceny se Marek sešel s námi v mBlue. Jeho povídání bylo natolik inspirativní, že jsme se rozhodli podělit se s vámi o jeho zkušenosti a myšlenky prostřednictvím krátkých článků na konkrétní témata.

A protože podzim je tradičním obdobím, kdy všichni řešíme únavu a pokles energie jak v práci, tak  doma, zvolili jsme jako první téma právě práce s energií.

Jak hospodařit s energií

M.H.: „To je oblast, kterou jsem se musel velmi rychle naučit řídit. Když ležíte nahoře, po náročném dni, máte toho plné kecky, tak vám energie odchází, i když se ani nehýbete. Energii ztrácíte, když vyrovnáváte teploty, při stresu, při tom, když plánujete následné kroky. A je ve výsledku jedno, jestli jste na výstupu nebo jestli sedíte v kanceláři a plánujete další den. Energie je při jakémkoliv výkonu to základní. Bez ní nedosáhnete ničeho.

Jak zacházet s energií je otázka tréninku. Mně se nejvíce vyplatilo NETAHAT SI STRES DO SPÁNKU. Na to mi kdekdo řekne: No a jak to mám udělat? Vlastně jednoduše. Věci, které nevyřešíte hned teď musíte před spaním vypnout. Ne je zahodit, ale uložit a ráno se k nim zase vrátit.  Večer s nimi stejně už nic neuděláte. Ale abyste je mohli vyřešit další den, tak potřebujete kvalitní spánek. Pravdou je, že to nejde na poprvé jak lousknutím prstů, ale vše je, jak u jiných činností, otázkou tréninku.”

Jak aktivně vypnout stres?

M.H.: „Je na to dobré mentální cvičení, kdy každou tu věc, která vám běží v hlavě, si řeknete a zeptáte se: mohu já to teď hned vyřešit? Když to nejde vyřešit hned, tak to nevyřešíte. Když to necháte v hlavě, tak si tvoříte dopředu bubáky, které se vlastně vůbec nemusí stát. Uvědomte si ten problém, připusťte si ho a vědomě pracujte s myšlenkou, že se k němu vrátíte až ráno. Když už ho nevyřešíte hned ten další den, alespoň se o kousek přiblížíte k jeho vyřešení. Tím se naučíte vypínat jednotlivé problémy, které by vás jinak nenechaly usnout.

Jednou z metod je se naučit spát na povel. A jde se to opravdu naučit. Vede k tomu cesta přes cílené zklidnění a dechová cvičení, kdy si uvědomujete svůj pravidelný dech. Nebo se naučíte uklidňovat pomocí vizualizace. Zavřete oči a soustředíte se na to, abyste si představili nějaké konkrétní barvy. Tím donutíte mozek, aby se soustředil jen na jednu konkrétní věc a vše ostatní upozadil a vypnul.  A při pravidelném opakování se opravdu naučíte na povel usnout.“

4 pravidla, co si pamatovat

Jenom tím, že na něco nepříjemného myslíme, ztrácíme neuvěřitelné množství energie, zvyšujeme si tlak a způsobujeme si dlouhodobý stres. Zároveň tím ztrácíme možnost myslet na něco smysluplnějšího a zavíráme se před novými příležitostmi. Když Vám chybí energie, děláte neuvážené kroky a s nahromaděnou únavou se dostavují chyby.

Kdybychom to měli shrnout do základních bodů, jak nepřicházet o energii ani v tomto sychravém počasí:

  • Netahejte si stres do snů.
  • Vyčistěte si hlavu před spaním. Uvědomte si Vaše myšlenky a uložte je na další den.
  • Naučte se usnout na povel pomocí dechu a soustředěním na barvy.
  • Dopřejte si nerušený a dostatečný dlouhý spánek.

Mohlo by vás zajímat

trendy square png

HR trendy, tipy, taktiky pro rok 2024

Podívejme se na aktuální výzvy, kterým čelí oblast personálního managementu v současném firemním prostředí. Po období ekonomických injekcí v letech 2020 a 2021 následovalo období výrazné inflace. Odpovědí na tuto…

28.02.2024
Celý článek

Pro firmy

Potřebujete lidi k Vám do firmy? Chcete optimalizovat Vaše HR procesy? Kontaktujte nás, ozveme se vám co nejdříve zpět.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů

Pro uchazeče

Hledáte lepší pracovní uplatnění? Chcete, abychom vám dali vědět, až se pro vás vhodná pozice otevře? Nahrajte nám, prosím, váš životopis.

Vložením CV souhlasíte se zpracováním osobních údajů