Důvody odchodu ze zaměstnání 2018 vs. 2013

Dlouhodobý projekt mBlue

mBlue představilo výsledky unikátního dlouhodobého průzkumu důvodů odchodu ze zaměstnání na výroční konferenci HR KNOW HOW, která se pořádala 23. května ve Slovanském domě. Výzkumného projektu se od roku 2013  účastnilo již téměř 4 500 uchazečů o zaměstnání, lidí s převážně VŠ vzděláním ucházející se o pozice specialistů a managementu , kteří vyplnili dotazník a následně s nimi byl veden osobní pohovor. Vzhledem k délce trvání průzkumu jsme letos mohli identifikovat výrazné změny v chování zaměstanců.

Zuzana Paulová, Key Account Director a Milan Mahovský, jednatel společnosti, seznámili více než 270 účastníků konference s posledními trendy důvodů odchodu ze zaměstnání napříč jednotlivými obory a v závěru prozradili pro současnou situaci nejefektivnější metody zvýšení retence.  

 

Výpovědi od zaměstanců se zdvojnásobily

Výzkum potvrdil, jak moc se trh práce v posledních letech změnil. Ekonomický vývoj nahrává do karet zaměstnancům a ti to dobře vědí. Za poslední 4 roky se zdvojnásobil se počet lidí, kteří odcházejí ze zaměstnání podáním výpovědi zaměstnancem (34 % v roce 2018). Také se o 50 % zvýšil počet lidí, kteří se rozhlíží po nové práci během stávajícího zaměstnání.

 

Peníze jsou až na čtvrtém místě

Lidé, kteří odcházejí ze zaměstnání, si chtějí polepšit. Překvapivě, ačkoliv se příčiny odchodu napříč obory a segmenty různí, nízké finanční ohodnocení uvedlo jako důvod odchodu pouhá 3 % uchazečů. Jinými slovy, výše mzdy je něco, co je pro uchazeče o zaměstnání podstatné, ale při rozhodování o změně hrají prim jiné faktory.  Správné nastavení HR strategie, vnitřních procesů a firemní kultury je pro společnosti důležitější než před pár lety. Nastalo období, kdy role HR není jen podpůrná, ale bude mít výrazný a přímý dopad na úspěšnost firmy na trhu.

Zaměstnanci požadují pestrost a rozvoj

mBlue na základě svého šetření doporučuje klientům, aby vyvinuli maximální úsilí k redukci odchodů z firmy. Nástrojů mají mnoho. Důležité je posílit možnosti rotací mezi odděleními a umožnit lidem pracovat v projektových teamech. Zrevidovat strategii při obsazování nových pozic a nejdříve se dobře podívat do vlastních řad. Průzkum totiž potvrdil, že nuda zabíjí. Velká část zaměstnanců si od nového zaměstnání slibuje především zajímavější pracovní náplň a možnost se naučit něco nového. Pokud jim to zaměstnavatel neumožní, dříve nebo později to najdou jinde.

Uvažujete také o změně zaměstnání?

„Lidé nechtějí být bombardováni nerelevantními pracovními nabídkami. Právě pro ně jsme zřídili službu mProfil. Do mProfilu si zadají, jakou novou práci hledají: v jaké oblasti, za jakou odměnu, na jaký úvazek a mohou uvést všechny detaily své vysněné práce. Někdo uvádí, že chce pracovat jen na trase metra B, jiný odmítá pracovat opět v korporaci a třetí preferuje částečný home office. Pokud o uchazeči tyto detaily víme, oslovíme ho jen s takovou nabídkou, která jeho parametry splňuje,“ říká Milan Mahovský, jednatel mBlue.

 

Vyzkoušejte mProfil i vy a zadejte si parametry Vaší vysněné práce.
Bližší informace najdete zde.

Podívejte se na prezentaci výsledků výzkumu

Další prezentace mBlue najdete zde.

O mBlue

mBlue je personálně-poradenská společnost, která poskytuje komplexní služby v oblasti HR. Team 40 odborníků zajišťuje jak recruitingové služby, tak sourcing formou executive search, bodyshoppingu, interim recruitmentu či agenturního zaměstnávání. Díky velkému počtu zkušených seniorních konzultantů do popředí vstupuje konzultativní činnost, kdy mBlue obchodním partnerům pomáhá efektivně optimalizovat náborovou oblast a poskytuje poradenství pro kompletní HR procesy.

Pro nezávaznou konzultaci se neváhejte obrátit přímo na Milana Mahovského, jednatele společnosti.

Fotogalerie z HR konference ve Slovanském domě

Kamil Mahovský, jednatel mBlue, a Zuzana Paulová, Key Account Director mBlue

Ústředním tématem byla změna přístupu k práci a přehodnocení motivace lidí.

Mzda je až 4. důvod odchodu ze zaměstnání

Aktuální trendy v řízení firem si nenechalo ujít 270 účastníků akce.

Pro firmy

Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže nebo emailem na spolupracujeme@mblue.cz

Jméno a Příjmení*

E-mail*

Telefon*

Zpráva

Pro uchazeče

Navažte s námi dlouhodobou spolupráci. Pokud si přes formulář mProfilu zadáte Vaše parametry ideální pracovní pozice, budeme na Vás myslet a dozvíte se o nové pozici přednostně.

Nechte si monitorovat
trh práce.
Jako máte svého lékaře,
mějte i svého recruitera.

vysněná práce