Analyzujeme pozice vhodné pro vás
Analýza chvíli potrvá
Analýza chvíli potrvá
Jako psycholog bych vám poradila několik jednoduchých opatření.
… a zorganizujte si pracovní kout, nebo koutek, ideálně pracovnu (jestli na ni máte prostor). Důležitý je dostatečně velký stůl s vhodnou výškou a kvalitní osvětlení. Pokud si vhodně neuspořádáte pracovní prostředí, rychle se unavíte. Postel není vhodný pracovní kout – mohli byste si vypěstovat problémy s usínáním. Jestli má vaše domácí „kancelář“ dveře, které lze zavřít, udělejte to. Izolujete se tak od zbytku domácnosti a budete méně vyrušováni svým okolím (tedy pokud nemáte kočku, která zavřené dveře nesnáší…).
… a zjistěte, co vám usnadní život. Používejte online plánovače a kalendáře. Evidujte si úkoly např. v Trellu, usnadníte tím život i šéfovi a kolegům. Seznamte se důkladně s MS Teams nebo Slack; možná vás překvapí, kolik toho umějí. Neobvolávejte kolegy každého zvlášť, využívejte raději online meetingy a chaty.
… a vybudujte si rutinu. Oddělte si čas na práci a čas na to, kdy jste doma „doma“. Rutina uklidňuje a pomůže vašemu okolí, zejména dětem, pochopit, že z domova pracujete. Nečekejte, že okolí „samo“ pochopí, že vás nemá rušit. Informujte protějšek a děti, kdy nemáte být vyrušováni (porady apod.), nejlépe tak, že časy vyvěsíte písemně – nebudete je muset neustále znovu připomínat. A naopak: klid na práci dopřejte i svému protějšku. Není rozumné pokoušet se pracovat v místnosti, kde někdo jiný sleduje televizi, cvičí apod. V pracovní době se vyhýbejte sociálním sítím a vypínejte je (nebo vypněte aspoň zvuk upozornění).
… a v době, kdy pracujete na home office, pracujte. Nemyjte nádobí, nežehlete, neluxujte. Teď jste v práci. Pokud pro rodinu vaříte, vařte večer a oběd ohřejte v mikrovlnce. Uvařit svíčkovou během polední pauzy nestihnete a pauzu si líp užijete povídáním s dětmi u jídla. Ostatně jestli máte doma děti, stejně uklizeno nevydrží dlouho a návštěvy teď moc často nehrozí, že?
Ne, nechybí tam předpona. Čtete správně, zanedbávejte domácí výuku dětí. Zvažujte, co je opravdu důležité. Prvňáček se musí naučit číst, bez toho by se nemohl dát vzdělávat. Jestli pochopí sčítání přes desítku teď, nebo až za měsíc, není důležité. Pár špatných známek během COVIDu dětem kariéru nezničí. Podstatné je, aby děti pochopily, že vzdělání je jejich „práce“, které se mají pravidelně věnovat. Podporujte jejich zvídavost. Stáhněte výukové aplikace (děti je milují), pořiďte elektronické knížky s kouzelnou elektronickou tužkou (ty děti milují taky) a na procházce se psem nebo u oběda si s dětmi povídejte o tom, co se naučily, co je zajímá, čemu nerozumí.
Dělejte si přestávky. Na vysoké škole mi nejlíp šlo učení na zkoušky, když jsem se 50 minut učila a pak si skočila na chodbu na cigárko. Jelikož už dvacet let nekouřím, nezbývá mi než cvičit protahovací cviky, chodit na terasu, muchlat kočku (zatím neprotestuje). Nepřetržité sezení před počítačem vás rychle unaví. Nezapomínejte na pitný režim. Bez dostatku tekutin nebude vaše tělo ani váš mozek dobře fungovat. (Ne, káva 5x denně není pitný režim!). Větrejte; mozek potřebuje i kyslík.
Po pár měsících na home office jsem zjistila, že oblečení moc neřeším a když zaspím na poradu, češu se jen zepředu, protože pro online kameru to stačí. Pak jsem si vzpomněla na radu zkušené lektorky z koučovacího kurzu: „když koučuju online, oblékám se jako do práce, protože klient si nezaslouží koukat na polednici“. Od té doby mám pyžámkové dny jen o víkendu. Oblečení ovlivňuje naše chování. Nedoporučuje se pracovat v pyžamu, protože to svádí k pomalému pracovnímu tempu.
Povzbuzujte a podporujte lidi kolem sebe. I když je vám samotným těžko, dělejte to. Nic tak člověku nepomůže, jako pomáhat. Pokud se soustředíme sami na sebe, pocit štěstí se nám vzdaluje. Čistota je půl zdraví a zájem o druhé půl štěstí. Jestli mi nevěříte, přečtěte si Viktora Frankla.
Vytvářejte sítě vzájemné pomoci (pomůže vám to udržovat smysluplné kontakty s lidmi, které vám možná na HO chybí). Pokud máte pocit, že vám práce přerůstá přes hlavu, požádejte o pomoc. Lidé jsou většinou velmi ochotní, jen sami od sebe nepoznají, že pomoc potřebujete.
Pokud cítíte paniku, nezvladatelnou úzkost, máte deprese… prostě ztrácíte půdu pod nohama, nestyďte se zavolat odborníkovi. Třeba mně, číslo je na stránkách mBlue.
Anti-fragile osobnost mění bláto na zlato. Antifragile jsou Italové, kteří při lockdownu zpívali na balkonech zdravotníkům, nebo dobrovolníci, kteří rozvážejí vakcíny. Antifragile byl Jiří Stránský, který dokázal proměnit komunistický lágr na literaturu, i Viktor Frankl, který přežil Osvětim, kde na pomoc spoluvězňům využíval myšlenky, z nichž později vznikla jeho logoterapie. My lidé máme neuvěřitelnou schopnost adaptace. Ti nejlepší z nás se nejen adaptují, ale i lidsky rostou. Změňte úhel pohledu. Co mi současná situace dává? Jaký potenciál vývoje a růstu přináší?
Pokud se chcete k tématu vrátit podrobněji, můžete využít hodinovou konzultaci zdarma, kterou mBlue nabízí svým klientům.
Tématem Home Office jsme se zabývali také na online inspirativní HR snídani pro klienty, ze které vám nabízíme záznam.
„Dobrý den, mám pro vás nabídku práce, můžeme se potkat?“ Takovou nebo podobnou větu už jste zřejmě slyšeli. Víte, jak poznáte, že byste tentokrát měli zbystřit? Článků o tom, kde…
Letos na jaře absolvoval celý team mBlue psychodiagnostické testy společnosti TCC, předního poskytovatele služeb spojených s psychodiagnostikou. Za 20 let působení absolovovalo některý z jejich testů více než 100 tisíc…
Propouštění nadbytečných zaměstnanců není oblíbená činnost ani u personalistů, ani u manažerů. S trochou námahy ji ale lze posunout od nepříjemného ukončení zaměstnání k novému začátku… Jak se připravit na…
Potřebujete lidi k Vám do firmy? Chcete optimalizovat Vaše HR procesy? Kontaktujte nás, ozveme se vám co nejdříve zpět.
Hledáte lepší pracovní uplatnění? Chcete, abychom vám dali vědět, až se pro vás vhodná pozice otevře? Nahrajte nám, prosím, váš životopis.