3 rozdíly: recruiter agentury vs. interní HR zaměstnanec

Letos na jaře absolvoval celý team mBlue psychodiagnostické testy společnosti TCC, předního poskytovatele služeb spojených s psychodiagnostikou. Za 20 let působení absolovovalo některý z jejich testů více než 100 tisíc lidí v kancelářských profesích. Výsledky přinesly zajímavé odhalení. Ukazuje se, že průměrný recruiter poradenské společnosti mBlue a průměrný manažer z interního HR jsou z pohledu psychologického profilu ze stejného těsta, ovšem v některých aspektech agenturní recruiter přináší do náborového procesu vysloveně živou vodu.

Největší shoda

Pokud se podíváme na detaily výsledků, zjistíme, že nejpodobnější jsou si interní HR zaměstnanci a externí konzultanti ve způsobu rozhodování, prioritách a strategiích jednání.

Obě skupiny jsou orientované na lidi, na dobré vztahy a na spolupráci, obě skupiny berou v potaz potřeby okolí, atmosféru a upřednostňují empatii před tvrdým sebeprosazováním. Obě skupiny jsou velmi přizpůsobivé a zohledňují kontext a stávající situaci.

Největší rozdíly

Nejméně podobní jsou si konzultanti mBlue a interní zaměstnanci HR v oblasti dynamiky, aktivity a kreativity. Celkové výsledky osobnostních testů interních zaměstnanců HR ovlivňují výsledky korporátních HR specialistů.

Dynamika práce v personální agentuře se od korporací liší: od konzultantů se očekává rychlá reakce na potřeby klientů, schopnost rychle navázat kontakt s klienty i kandidáty a proaktivita v navazování obchodních vztahů. Také tím, že se agentura potkává se širokým záběrem klientů, má lepší šance zachytit nové trendy, což agenturnímu recruiterovi zvyšuje schopnost přesvědčit uchazeče. Projevuje se u něj i jistý nadhled a orientace na celek daný šířkou zkušeností. Aby byl konzultant úspěšný, musí najít rychle vhodnou odpověď na klientovy potřeby. Naproti tomu korporátní HR funguje obvykle ve striktně definovaném prostředí, s ročními plány a budgety.

Úspěšná strategie pro konzultanty je tedy spíše sprint, zatímco pro korporátní HR je to maraton.

Červená postavička – průměrný personalista z interního HR (m=500 osob) Modrá postavička = průměrný konzultant z mBlue (m=40 osob)

Pokud jde o ostatní subtesty, platí, co bylo řečeno na začátku: osoba v interním HR a osoba v mBlue agentuře si jsou podobné, tudíž si navzájem spolu dobře rozumí, což je dáno faktem, že obě pracovní pozice vyžadují osobnostně podobné typy zaměstnanců.

 

mBlue nabízí zdarma firemním zákazníkům poradenství v oblasti lidských zdrojů. Zaměřujeme se především na oblast náboru zaměstnanců, HR procesů a HR informačních systémů.
Bezplatné poradenství poskytujeme v rozsahu jedné hodiny. 
Zarezervujte si 1 hodinu zdarma zde.

 

Pro firmy

Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže nebo emailem na spolupracujeme@mblue.cz

Jméno a Příjmení*

E-mail*

Telefon*

Zpráva

Pro uchazeče

Navažte s námi dlouhodobou spolupráci. Pokud si přes formulář mProfilu zadáte Vaše parametry ideální pracovní pozice, budeme na Vás myslet a dozvíte se o nové pozici přednostně.

Nechte si monitorovat
trh práce.
Jako máte svého lékaře,
mějte i svého recruitera.

vysněná práce