Kdy využít pronájem počítačů a IT expertů

 

Potřebujete na týden několik osobních počítačů navíc? Hodil by se vám vývojář nebo administrátor, ale pracovní náplň pro něj máte nejvýše na měsíc? Objevila se reklamní kampaň, kterou stávající server nejspíše nezvládne obsloužit? Na všechny tyto situace lze reagovat pořízením dočasných IT kapacit. Potřebu výpočetní techniky krátkodobě vyřešíte pronájmem a lidské zdroje zajistí metoda zvaná bodyshopping. Software, serverový výkon nebo úložnu kapacit lze zajistit s pomocí cloudových služeb. Díky těmto možnostem dokáže i malá firma překlenout období, kdy se jí nedostávají vlastní zdroje a kdy nákup dodatečných nedává z různých důvodů smysl. Existují i varianty outsourcingu nebo leasingu, ale zaměřme se na potřeby okamžité a spíše krátkodobé.

Když firma náhle získá velkou zakázku, není nutné zatěžovat rozpočet nákupem potřebné počítačové techniky. Řešením je zapůjčení strojů i odborníků.

Potřebujete na týden několik osobních počítačů navíc? Hodil by se vám vývojář nebo administrátor, ale pracovní náplň pro něj máte nejvýše na měsíc? Objevila se reklamní kampaň, kterou stávající server nejspíše nezvládne obsloužit? Na všechny tyto situace lze reagovat pořízením dočasných IT kapacit. Potřebu výpočetní techniky krátkodobě vyřešíte pronájmem a lidské zdroje zajistí metoda zvaná bodyshopping. Software, serverový výkon nebo úložnu kapacit lze zajistit s pomocí cloudových služeb. Díky těmto možnostem dokáže i malá firma překlenout období, kdy se jí nedostávají vlastní zdroje a kdy nákup dodatečných nedává z různých důvodů smysl. Existují i varianty outsourcingu nebo leasingu, ale zaměřme se na potřeby okamžité a spíše krátkodobé.

Na den, týden nebo několik měsíců

Nákup strojů, jež by pracovaly jen několik dnů nebo týdnů v roce, se nevyplatí. Na trhu proto působí řada firem, které se specializují na pronájmy. V nabídce mají stolní i přenosné osobní počítače, tiskárny, projektory a další kancelářskou techniku. Délku nájmu lze nastavit v horizontu dnů, týdnů i měsíců. „Typická doba pronájmu u nás činí jeden až tři dny,“ říká Jan Horský ze společnosti iNFINITE Production. Pro delší období lze samozřejmě zvážit i variantu operativního nebo finančního leasingu, ale tyto případy představují samostatnou kapitolu získávání zdrojů. „Operativní leasing je vhodný spíše pro klienty, kteří potřebují získat produkt jako takový. Součástí naší nabídky pronájmu je i servis typu Next Business Day (počítač je následující pracovní den po objednání možné používat), pojištění nebo prodloužená záruka,“ říká Ivan Malík, ředitel společnosti Etnetera LogicWorks, která se specializuje na dlouhodobý pronájem výpočetní techniky značky Apple.

Nesporná výhoda pronájmu je v okamžité připravenosti zařízení k práci. „Splnili jsme i požadavek, který dorazil dvě hodiny před začátkem akce, pro kterou chtěl klient techniku,“ dodává Horský z iNFINITE Production. Počítače mají nainstalovaný požadovaný operační systém včetně nejnovějších aktualizací a zpravidla obsahují i základní kancelářské aplikace. Někteří poskytovatelé pronájmu nabízejí také servisní služby, včetně správy, nastavení a zajištění spotřebního materiálu. „V případě dražších modelů tiskáren zajišťujeme také spotřební materiál, běžný servis tvoří nedílnou součást pronájmu“ říká Malík z Etnetera LogicWorks. Ceny pronájmu zveřejňují poskytovatelé na svých stránkách, začínají na stovkách korun za den.

Zkuste obchodování s lidmi

Pronajmout si ale lze nejen počítačové vybavení, ale i specialistu na informační technologie. Bodyshopping neboli pronájem specialistů, jak se tato metoda běžně označuje, se v oboru IT rozvinul v 90. letech minulého století. Tehdy poptávka po odbornících výrazně převyšovala dostupnou nabídku. „Bodyshopping je vhodný i pro malé a střední firmy. Využijí jej zejména v projektech, které mají krátkodobý cíl v oblasti s vysokými nároky na specializaci a zkušenost,“ říká Ivan Volf, obchodní ředitel společnosti Arbes Technologies, která služby bodyshoppingu poskytuje.

Nejběžněji jsou zprostředkovateli bodyshoppingu dodáváni specialisté na vývoj aplikací. Stranou zájmu však nestojí ani další profese, včetně správců a administrátorů. „Největší poptávka je po programátorech, projektových manažerech a specialistech na testování,“ říká Milan Mahovský, jednatel společnosti mBlue Czech. Zejména menší podniky s pomocí pronájmu specialistů řeší úkony, na které nestačí jejich odbornost, případně počet vlastních zaměstnanců. „Firmy s pomocí bodyshoppingu získávají know-how zkušených profesionálů, které ale nepotřebují dlouhodobě,“ dodává Mahovský.

Vždy je samozřejmě potřeba zvážit, zda si specialistu pronajmout, či pořídit službu od třetí strany. „Bodyshopping využíváme velmi často pro specifické činnosti, které není ekonomické pokrývat vlastním zaměstnancem,“ říká Martin Půlpán, jednatel společnosti net.pointers, a dodává: „Mezi nevýhody patří potřeba častějších kontrol termínů a kvality výstupů. Výhodou je nesporně flexibilita.“

Ve chvíli, kdy jen posilujete svůj tým na omezenou dobu, bývá pronájem odborníka jednodušší cestou. Při sjednávání kontraktů na bodyshopping zadáváte požadavek na schopnosti a odbornost, pro které máte dočasné uplatnění. „Typická délka kontraktu činí šest až dvanáct měsíců. Může ale také jít jen o několik hodin,“ říká Mahovský z mBlue Czech a dodává: „Pokud je klient se specialistou nespokojený, lze jej samozřejmě vyměnit.“ V případě specialistů dodaných IT firmou, jako je například Arbes Technologies, za kvalitu odvedené práce ručí právě ona. „Ve většině případů prochází nabízení specialisté znalostními testy a pohovory u koncového zákazníka,“ dodává Volf z firmy Arbes Technologies.

A na kolik pronájem specialisty vyjde? Ceny IT firem, které pronájem specialistů poskytují, se typicky pohybují v rozpětí dvou až 25 tisíc korun na den. Agenturní pracovníci bývají obvykle o 20 až 40 procent levnější.

Mračna k dispozici

Od roku 2006 mění tvář informačních technologií koncept takzvaného cloud computingu. Vzdálené využití výpočetních kapacit má v oboru letitou tradici, ale teprve rozvoj vysokorychlostního připojení k internetu mu dodal masovou podobu. „Cloud computing nám umožňuje využívat systémy a služby, které by pro nás byly jinak těžko dostupné. Mezi nevýhody patří nutnost přizpůsobení se určitému prostředí a obavy z bezpečnosti těchto služeb,“ říká Půlpán ze společnosti net.pointers.

Pro majitele malých a středních podniků představují cloudové nabídky obvykle atraktivní volbu z hlediska ekonomiky i organizace. „Čeští zákazníci ze segmentu malých a středních podniků již pochopili, že není třeba investovat do drahého hardwaru, a navíc se o něj starat. Cloudové služby jim nabízejí možnost ušetřit jak vstupní, tak provozní náklady,“ říká Milan Švácha, jednatel společnosti Casablanca INT. Mezi základní vlastnosti cloud computingu patří platba za skutečnou spotřebu a široká možnost přizpůsobení potřebám. „Služby naší cloudové platformy Azure se dají pořídit a hradit několika způsoby. Zákazník může platit zpětně každý měsíc pouze za využité služby. Podle zvoleného způsobu se odvíjejí i kalkulované jednotky, například minuty výkonu u virtuálních strojů či objem uložených dat,“ říká Martin Hruška, manažer segmentu SME ve společnosti Microsoft. Uživatelé cloudu mohou velmi rychle, případně okamžitě, zvyšovat či snižovat odebírané kapacity. „Platformu Azure zákazníci běžně používají také pro zálohování dat nebo pro zajištění dostatečného výkonu jejich systémů v době špiček,“ říká Hruška z Microsoftu. U firmy Casablanca INT platí zákazník za výpočetní výkon, datové úložiště a případně za licence třetí straně. „Cena nejmenšího možného odběru činí tisíc korun měsíčně,“ říká jednatel firmy Švácha.

Do cloudové podoby se přenáší stále více programů pro podnikové i domácí využití. Vedle e-mailových služeb, kalendářů nebo editorů dokumentů lze v cloudu využívat i systémy pro řízení vztahů se zákazníky neboli CRM. Pro menší firmy mohou být atraktivní volbou nabídky účetních aplikací v cloudu nebo kancelářských sad. Problematická však může být nejkratší možná délka kontraktu. „Obvykle účtujeme dvanáctiměsíční předplatné, nicméně je možné si Office 365 pořídit také jako službu placenou měsíčně, například s datovým tarifem u vybraných operátorů,“ dodává zástupce Microsoftu.

graf2

Výhody a nevýhody půjčování IT zaměstnanců

Klady

Flexibilita a škálovatelnost výkonu

Jednoduché nasazení

Přístup ke specializovaným IT schopnostem

Dočasná náhrada stálých pracovních sil

Snížení přímých nákladů na zaměstnance a na jejich nábor

Vnos čerstvých nápadů a inovací

Transparentní cenový model

Zápory

Vyšší typické náklady než u jiných modelů fungování

Citlivost na tržní podmínky

Negativní vliv na oslabování vlastních (interních) zdrojů

Omezená kontrola nad výkonem a kvalitou

Může být potřeba rozsáhlé zaškolení před začátkem práce

Nedostatek investic pro rozvoj interních talentů

Neodpovídající využití zdrojů; objem práce není v souladu se zajištěnou pracovní silou

Zdroj: Gartner, 2015

Lukáš Kříž

Pro firmy

Kontaktujte nás prostřednictvím formuláře níže nebo emailem na spolupracujeme@mblue.cz

Jméno a Příjmení*

E-mail*

Telefon*

Zpráva

Pro uchazeče

Navažte s námi dlouhodobou spolupráci. Pokud si přes formulář mProfilu zadáte Vaše parametry ideální pracovní pozice, budeme na Vás myslet a dozvíte se o nové pozici přednostně.

Nechte si monitorovat
trh práce.
Jako máte svého lékaře,
mějte i svého recruitera.

vysněná práce